Taekwon-do je poměrně mladé bojové umění sebeobrany. Oficiálně bylo založeno generálem Choi Hong Hi v roce 1955 (11.dubna 1955) v Koreji. Název jako takový se skládá ze tří slov - Tae, Kwon, Do. TAE je práce a techniky nohou (kopy, podmety, výskoky, pohyby), KWON jsou všechny techniky rukama (údery, bloky, úchopy) a DO je způsob myšlení a cesta životem. Taekwon-do je určeno pro každého, kdo chce něco udělat pro sebe, kdo se chce naučit bránit. Vůbec nezáleží na věku nebo pohlaví.

O jedenáct let později založil generál Choi také Mezinárodní federaci taekwon-do (ITF), tedy přesněji 22. března 1966. Posledním datem v historii TKD je 15. června 2002, kdy zakladatel tohoto bojového umění zemřel ve věku 83 let.

Jelikož bylo taekwon-do založeno v Koreji, tedy v Asii, bylo založeno i na zdejších principech. Generál chtěl, aby toto bojové umění, bylo opravdu uměním a tak zde musí být i určitý duchovní význam. Posláním TKD bylo a stále je bránit mír a spravedlnost na světě. Díky tomu se učíme a snažíme se žít podle 5 zásad:

1. ZDVOŘILOST (Ye Ui)
2. ČESTNOST (Yom Chi)
3. VYTRVALOST (In Nae)
4. SEBEOVLÁDÁNÍ (Guk Gi)
5. NEZKROTNÝ DUCH (Baekjul Boolgool)

Také se při větších a slavnostních příležitostech (soutěžích, seminárech, zkouškách) skládá slib taekwon-do:

1. BUDU DODRŽOVAT ZÁSADY TAEKWON-DO
2. BUDU RESPEKTOVAT INSTRUKTORA A SONBE
3. NIKDY TAEKWON-DO NEZNEUŽIJI
4. BUDU ZASTÁNCEM SVOBODY A SPRAVEDLNOSTI
5. BUDU VYTVÁŘET MÍROVĚJŠÍ SVĚT

Taekwon-do se skládá z pěti základních částí. Jsou to Základní pohyby, dále vzory (tuly), nácvik boje (matsogi), sebeobrany (hosinsool) a dále tréninku (dalyon). Těchto pět částí tvoří určitý koloběh, který je uzavřený.

Dále se toto bojové umění rozšířilo i do soutěžní podoby. A tak soutěžíme v disciplínách TUL (technické sestavy), MATSOGI (sportovní boj), TUKGI (speciální přerážecí techniky ve výskoku), WIRYOK (silové přerážení) a v posledních letech nejnověji v HOSINSOOL (sebeobrana).